NIE BIERZ PRZEDSZKOLAKA DO KINA, TYM BARDZIEJ DO TEATRU! ZANUDZI SIĘ!! Poznaj moje argumenty.
"Moje dziecko nie lubi chodzić do teatru, tam jest tak nudno.."
"Moje dzieci nigdy nie były w operze, dlaczego mam je męczyć?"
"Filharmonia? A co to takiego?"
"Kino? Nie, nie. Za długo w jednym miejscu."

MATKI WY TAK NA SERIO?!

Coraz częściej jestem przerażona faktem iż dzieciom mówi się co dadzą radę zrobić, czego nie. Co polubią i co ich będzie nudzić. Rozmawiając z różnymi mamami od znajomych, poprzez takie spotkane w szpitalu czy na placu zabaw szczena opada mi za każdym razem. Przecież przedszkolak jest INDYWIDUALNYM dzieckiem i ma już swoje zdanie! Owszem czasem jeszcze niepoprawne, no ale.. Jeśli będziemy decydować za  dziecko - ono nigdy nie zdobędzie swojego zdania. Zmniejszysz jego pewność siebie, a do tego w dorosłym życiu może nie umieć odnaleźć się w żadnej z życiowych czy społecznych ról.
Mało? Niska samoocena prowadzić może do depresji w późniejszych latach. A więc co ma do tego teatr czy kino?
A bardzo dużo.

To, że Ty nie chadzasz w takie miejsca, nie znaczy, że dziecku się nie spodoba.  Są specjalne spektakle z aktorami czy kukiełkowe (mieszane też) dla dzieci. Teraz jest tak na prawdę najlepszy czas na pokazywanie takich miejsc. W tym momencie dziecko nie będzie się jeszcze sugerowało opinią innych, a własną co zaowocuje w późniejszym czasie!
Spróbuj wziąć dziecko choć raz do kina, teatru, filharmonii, opery, muzeum sztuki, koncert. Porozmawiaj z nim o tym, co widziało i czy podobało mu się. Staraj się wyciągnąć jak najwięcej informacji!
Po kilku wyjściach będziesz wiedziała, droga mamo czy dziecko polubiło takowe miejsca. Mało tego może i Ty jakiegoś wieczoru wybierzesz się ze swoim partnerem w podobne miejsce, bo Ci się spodoba :)?

"Czym skorupka za młodu nasiąknie.."
W tym przysłowiu jest na prawdę sporo racji.Zachowanie, ubiór, czyli czego wymagać od dziecka?

a) zgłaszamy swoje potrzeby po cichutku,
b) ubieramy się wygodnie, ale elegancko,
c) staramy się nie jeść w innych miejscach niż kino, koncert,
d) do kina, bądź na koncert ubieramy się schludnie,
e) uczymy się od początku zamykać buzię przy jedzeniu i nie mlaskać,
f) jeśli dziecko się kręci nie zwracaj uwagi, póki nie zaczyna skakać (dziecku ciężko usiedzieć na miejscu w jednej pozycji),
g) pamiętaj, że Twoje zachowanie będzie naśladowane przez dziecko, więc zachowuj się kulturalnie, nawet jeśli masz ochotę kogoś słusznie opieprzyć (idzie to zrobić grzecznie ripostując, serio!),
h) w muzeum zagaduj dziecko: pytaj co widzi, co mu się podoba, opowiadaj i odpowiadaj na pytania,
i) w muzeum nie biegamy, nie dotykamy i uwierz z początku za każdym razem będziesz to powtarzać minimum 100 razy.

A więc reasumując postaraj się schować swoją niechęć do niektórych miejsc i pokaż dziecku miejsca kultury. Ja zaczynałam od kina, gdyż kolorowy obraz na dłużej wciągał Zuzę, teraz jest więcej innych wyjść. Jeżeli dziecku się nie podoba odżałuj wydaną kasę i wyjdź - nie psuj innym bajki/spektaklu, to nie jest fajne, uwierz mi. Jeśli dziecko musi do toalety - idź. Jeśli chce pić to pamiętaj, że łyka wody nikt nie zauważy, a jeśli maluch miałby umierać Ci z głodu tak jak moje dzieci potrafią to postaraj się zapakować prowiant tak, by wyciągając go nie szeleścić, nie trzaskać i nie przeszkadzać innym, na przykład winogrona w pudełko ;).

Komentarze

 1. Uważam,że każde dziecko powinno mieć prawo do korzystania z kultury i kształtowania własnego gustu. Rodzice powinni je w tym wspierać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tym też jest post 😉 i nie tyle dziekco ma prawo, co rodzic obowiązek pokazania dziecku takowych miejsc.

   Usuń
 2. Bradzo fajny wpis- każde dziecko ma prawo o fajnie to napisane jest:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy wpis. Moi rodzice nigdy nie mieli z nami problemów. Często chodziłyśmy z nimi do kina . Zamiast zabraniać dzieciakom, wystarczy im powiedzieć, aby były grzeczne. Większość zainteresuje się filmem, czy spektaklem i będzie oglądać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W poście jest konkretnie o dzieciach w wieku 3-6 lat i prawda jest taka, że te dzieci często nie wiedzą co to znaczy być grzecznie. Wystarczy sprecyzować prośbę :). I masz rację starsze dzieci się na pewno zainteresują, ale pamiętać trzeba, że przykład idzie z góry 😄

   Usuń
 4. Serio?? Ludzie nie zabierają dzieci w takie miejsca? :-/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie. Robiąc ostatnio ankietę w przedszkolu na całe przedszkole (6 albo 7 grup) w teatrze było zaledwie 10 rodzin plus my 😕 strasznie to przykre. W odpowiedziach znajdowały się odpowiedzi "dziecko nie lubi" "ma jeszcze czas" "nie będę się tam z nim męczyć" "nie pasuje do takich miejsc, jest nie grzeczne!" "Wolę włączyć mu bajkę na yt" "gry też go tego nauczą". Szczerze jestem załamana.

   Usuń
 5. Moje małe dzieci bywały w teatrach.Banialuka,to przyjazne miejsce.Występy nie powinny przekraczac jednej godziny.każdy powinien bawić.Zgadza się.Dzieci nie wytrzymaja w jednej pozycji.Dorośli także.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, jednakże dorośli często mają inne wyobrażenie o sobie, a w parze z tym idzie multum wymagań do dzieci..

   Usuń

Publikowanie komentarza

Jeśli widziałeś post daj mi znać.
Jeśli spodobał Ci się wpis podaj go dalej!
Za każdy komentarz i udostępnienie bardzo dziękuję <3.

Popularne posty z tego bloga

Podróż z przedszkolakiem - wszystko co warto wiedzieć. (DEKALOG RODZICA)

#trenerzywieniaradzi jabłka.

Gdy woła zew przygody.