Jak nauczyć dziecko co to pieniądze i kiedy warto podarować pierwszą skarbonkę.Zacznijmy od tego kiedy warto kupić dziecku pierwszą skarbonkę i zacząć oswajać je z pieniędzmi.

Dlaczego oswajać, a nie uczyć wartości? Właśnie dlatego: (przytoczę teraz rozmowę zasłyszaną w pewnym miejscu. Rozmowę przeprowadzały dwie kobiety, zapewne matki jak wynikało z ich słów):

- "ja tego nie rozumiem! Marta ma 5lat, dałam jej skarbonkę i portfel na kasę, ale ona w ogóle nie ogarnia tematu! Chyba jednak wdała się w ojca, bo jest głupia jak nie wiem!"

- "mój Kuba to samo, czego ich uczą w tym przedszkolu?! Myślałam, żeby napisać skargę do kuratorium, niech się zajmą tymi niedouczonymi ludźmi, bo dzieci niczego nie uczą.."


Byłam w szoku, ledwo usłyszałam - zaraz zapisałam żeby nic mi nie umknęło, żeby nie przekręcić cytatu. Nie wiem co mnie bardziej zszokowało.. :
- Jak można mówić o dziecku, że jest głupie, itp?
- Jak można nieznajomość dziecka na temat pieniądza zwalić na przedszkole?
- Jak w wieku PIĘCIU lat można dopiero dać dziecku skarbonkę i oczekiwać, że samo "zakuma" o co chodzi?


Dlatego od początku zacznijmy KIEDY, a później zajmiemy się JAK.


Moja Zuzia dostała skarbonkę swoją pierwszą do użytku własnego chwilę po 1 urodzinach.. Tak na prawdę zapoznawała się z nią grubo ponad pół roku. Muszę przyznać, że nie wiedziałam kiedy mogę dać Zuzi pierwsze pieniądze i wytłumaczyć jej co to oszczędność, więc gdy widziałam, że polubiła swoją skarbonkę zaczęłam wrzucać do niej drobne, zazwyczaj grosze, czyli tzw. "żółte". Widząc to Zuza zaraz podłapała i chciała wrzucać za każdym razem widząc portfel 😊.
Jak nauczyć co to pieniądze? Około 2.5roczne dziecko rozumie już system coś za coś - tu pomogła nam zabawa w sklep, gdzie zabawkowe pieniądze córka mogła zamienić np. na kostkę czekolady. 🙈✅Jak pokazałaś bądź nadal pokazujesz dziecku co to pieniądze? Kiedy dostało pierwszą skarbonkę? Co sądzisz o moim systemie* nauki oszczędzania? 

*Mój system został oparty na współpracy z psychologiem dziecięcym. Trwa już dwa lata i widzę, że odnosi sukcesy, dlatego też dzielę się z Tobą moją wiedzą. 
Nie zmuszam. Nie rozkazuję. Po prostu pokazuję. ☺

Komentarze