Szczepnki - szczepić czy nie szczepić ?

Odkąd Zuza się urodziła słyszałam przeróżne opinie na temat szczepień. Jedni odradzali mi całkowicie, inni namawiali do jeszcze kupna dodatkowych. Przy tak zróżnicowanym świecie trzeba mieć łeb na karku. Jak zdrowo szczepić, by nie ulec społeczeństwu, modzie ani reklamom ?


Taak to jest jeden z nielicznych tematów, gdzie ilu ludzi tyle opinii. Jednak w rzeczywistości wielu ludzi idzie za jedną z dwóch wyżej wymienionych opcji. Jakich ? Już wyjaśniam. Zazwyczaj na ulicach, czy w przychodniach można spotkać dwie grupy ludzi - przeciwników jakichkolwiek szczepionek i zwolenników wszystkich dostępnych na rynku.

Ja zapatruję się na to krótko. Szczepienia są konieczne, ale tylko te podstawowe. Nie mam zamiaru dodawać żadnych wielce koniecznych. Jest tyle reklam o pneumokokach, rota wirusach.. 

Rozmawiałam na ten temat z bardzo dobrym i lubianym przez wszystkich moich znajomych lekarza jak to jest z tymi szczepionkami. Czy warto podawać coś dodatkowego i czy można je czymś zastąpić. Więc tak:

Po pierwsze niektóre choroby trzeba przejść.

Po drugie wystarczy odpowiednia dieta i higiena by wiele chorób przeszło obok nas.

Po trzecie dodatkowe szczepionki wbrew pozorom zmniejszają odporność.

Po czwarte całkowite nieszczepienie dzieci naraża nas na nawrót starych chorób, które dorośli bardzo źle przechodzą - jak na przykład teraz w Niemczech Odra - wielu dorosłych umiera właśnie na tę chorobę.

Mam nadzieję, że teraz wiele osób zmieni swój pogląd na szczepienia dzieci. 

A Ty przyznaj się - wykonałaś ważne szczepienia swoim dzieciom ;). ?

Komentarze