Prawdy i mity o ciąży.

Gdy zachodzisz w ciążę zostajesz zasypana wieloma "dobrymi" radami. Szczególnie w pierwszej ciąży nie wiesz czego słuchać, a co po prostu olać..


Mam dla Ciebie kilka mitów i prawd związanych z ciążą. Niektóre są na prawdę dosyć śmieszne. 

1. Zgaga w ciąży - dziecko urodzi się z długimi włosami.
MIT !

Powiem Wam na własnym przykładzie - przy Zuzie miałam okropną zgagę szczególnie pod koniec - mała wyszła z meszkiem na głowie ! 
Zgaga to przede wszystkim hormony i uciskany żołądek przez co można dostać ciążowego refluksu.2. Nie farbuj włosów - dziecko będzie rude.
MIT !

Znów na moim przykładzie. Farbowałam włosy, a Zuzka nie jest ruda.
Kolor włosów zależy od genów, a farby są szkodliwe tylko jeśli musimy je wdychać. Wystarczy zaprosić znajomą fryzjerkę do domu i farbować włosy przy otwartym oknie.3. Nie jedz serów pleśniowych oraz surowych ryb.
PRAWDA !

Są nosicielami listerii czyli bakterii, która szkodzi dziecku, gdy jest jeszcze pod Twoim sercem.4. Ciąża to choroba - masz dużo odpoczywać.
MIT ! 

Ciąża na pewno nie jest chorobą, choć niektórym z nas bardzo doskwiera. Niestety, ciąża traktowana jak choroba prowadzi do otyłości matki, a także noworodka.5. Pozbądź się kota z domu - koty przenoszą toksoplazmozę.
MIT !

Mając kota w domu nie masz się o co martwić. Jedynie dzikie koty mogą być nosicielami, jednak dziki kot bez ran w 99% = zdrowemu kotu.6. Jedz za dwóch - w końcu jest was dwóch ..
MIT !

Dziecko dopiero od drugiego trymestru potrzebuje max 300kcal.7. Unikaj ruchu.
MIT ! 

Jeśli nie masz przeciwwskazań od lekarza ruch jest wskazany. Spacery, basen, rolki.. 8. Nie wieszaj firanek - zasłon również !
PRAWDA !

Podnoszenie rąk może spowodować naciągnięcie więzadeł na których trzyma się macica, przez co ciąża będzie zagrożona. Poza tym wchodzenie na stołki czy drabiny w ciąży ogólnie jest niebezpieczne, można niefortunnie spaść i wolę nie mówić co się stanie.9.  Nie poparz się, ani nie uderz - a jak to zrobić koniecznie nie łap się w to miejsce !! Przecież dziecko będzie miało znamię.
MIT !

Znamię jest uwarunkowane genetycznie, po porodzie jedynie już mechanicznie.10. Unikaj stresu - przejdzie na dziecko !
PRAWDA !

Hormony idą na dziecko. Tu też mogę pokazać na moim przykładzie. Ogromny czas ciąży chodziłam nerwowa, Zuzka też jest. Od małego niecierpliwi się, denerwuje, co chwila popłakuje.11. Nie kupuj wyprawki przed narodzinami.
MIT !

Przecież co za różnica kiedy zaczniesz kupować rzeczy ? W sumie im wcześniej tym lepiej, bo będziesz miała wszystko co sobie umyślisz.12. Nie opalaj się.
PRAWDA !

Hormony podczas ciąży szaleją, przez co skóra na zawsze zostaje odbarwiona.13. Śpij na lewym boku.
PRAWDA !

Szczególnie jeśli Twoja ciąża jest zagrożona. Lekarze zalecając tą pozycję tłumaczą to uciskiem na główną żyłę i aortę.14. Nie jeździj tyłem do kierunku jazdy - dziecko odwróci się pośladkami.
MIT !

To zależne jest tak na prawdę tylko od dziecka i jego figli w Twoim łonie.15. Nie noś wisiorków - dziecko okręci się pępowiną.
MIT !

Tak samo jak z jazdą zależy to od ruchów Twojego dziecka. 16. Nie przymierzaj okularów - dziecko będzie miało wadę wzroku.
MIT !

Wada wzroku uwarunkowana jest genetycznie - po rodzicach. Czasem mechanicznie, gdy dziecko np. siedzi za długo przed komputerem.17. Nie dźwigaj ciężarów.
PRAWDA !

Każdy ciężar jest ryzykiem i wyzwaniem dla naszej macicy.18. Nie pracuj przy komputerze. 
MIT !

Przecież praca przy komputerze nie ma żadnego wpływu na ciążę.19. Macica może być 500x większa od "startu".
PRAWDA !

Macica ma to "zapisane w genach".20. Kształt brzucha i dieta mają wpływ na płeć dziecka.
MIT !

Od kiedy ? Znów na moim przykładzie - w zeszłej ciąży jadłam przede wszystkim ogórki kiszone i śledzie. Ale z Zuzy chłopczyk ! Szkoda, że bez siusiaka ;P. 21. Nie zapinaj pasów bezpieczeństwa.

Tu akurat różnie, jednak zaleca się zapinanie pasów, chyba, że lekarz da konkretne przeciwwskazania.Co dopisałabyś jeszcze do tej listy ?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Stones on Travel, czyli świat nie taki straszny.. Poznaj Arka i Olę!

Podróż z przedszkolakiem - wszystko co warto wiedzieć. (DEKALOG RODZICA)

#trenerzywieniaradzi jabłka.