Kraków w jeden dzień? Nie ma problemu, zapraszam! Pokażę Ci atrakcje Krakowa i miejsce, gdzie odpoczniesz pijąc pyszną kawę..Kraków jest miastem, które uwielbiam i generalnie bardzo ciężko wytłumaczyć mi dokładnie za co. W sumie za wszystko! Miasto to ma wiele do zaoferowania. Nie dość, że ma kilka na prawdę dobrych atrakcji to jeszcze przepiękne alejki dodają klimatu. Życie nocne również potrafi zainteresować.

 Dziś pokażę Ci podstawę Krakowa, atrakcje które są takim must go, gdy jesteś pierwszy raz.
Nie wierz w brednie, że Krakowa nie zwiedzisz w jeden dzień! Ja potrafiłam i wyniosłam z wyprawy wiele, a więc Ty również dasz radę!

Atrakcje Krakowa można wyszukać w internecie i najczęściej powtarza się jedno i to samo, sprawdź jeśli nie wierzysz. Ale co starsi mogą zobaczyć w jeden dzień?
Atrakcje turystyczne Krakowa, miejsca historyczne, jeśli dobrze przemyślane nadają się również dla dzieci. 🙂

Kraków pewnie kojarzysz  z Wawelem (ale jako co? Jako coś więcej? A może tylko zamek..?), Kościołem Mariackim, Sukiennicami oraz rynkiem.

Generalnie ja też. 🙂
Miasto królów i takie tam, nie?
Ah, no i Smok Wawelski!

Wawel ze Smokiem Wawelskim


 Co można zobaczyć na Wzgórzu Wawelskim? Wiele. Przede wszystkim Wzgurze Walelskie to ciekawe i wiele oferujące muzeum zamkowe, w którym znajdują się wystawy stałe i czasowe. W skład wystawy stałej wchodzą:
* Reprezentacyjne Komnaty Królewskie
* Prywatne Apartamenty Królewskie
* Skarbiec Koronny i Zbrojownia
* Wawel Zaginiony
* Sztuka wschodu
* w tym trasy sezonowe: Smocza Jama, Baszta Sandomierska, Budowle i Ogrody Wawelu.
Dodatkowo można zwiedzić piękną Katedrę, a w niej: Wnętrze Katedry, Groby Królewskie, Dzwon Zygmunt (bardzo strome i wysokie schody!), Muzeum Katedralne.
Muszę przyznać, że Wawel robi ogromne wrażenie! Jest również główną atrakcją turystyczną Krakowa.
👉 Warto wziąć sobie audio przewodnik, który opowieścią jeszcze bardziej przybliży nam to miejsce.
Więcej informacji oraz aktualne oferty tutaj 👉 klik.

A skoro jesteśmy już na zamku nie można przegapić Smoka!

Smok Wawelski zieje ogniem. Świetnie to widać wieczorem, gdy jest ciemno!

Obok Wawelu mamy rynek, a może to Walel na rynku? 🤔 Czy to ważne? Nie! Ważne jest to, że rynek składa się z wielu pięknych uliczek, kawiarenek.. Powiem Ci, że jest jedna taka super, mega, hiper, i w ogóle kawiarnia! Uwaga fani J. K. Rowling.. KAWIARNIA W STYLU HARREGO POTTERA! 


Gdy weszłam tam byłam pod ogromnym wrażeniem! 
Dziórawy Kocioł, bo tak nazywa się to miejsce znajdziesz na ulicy Grodzka 50/1. Jestem pewna, że tego co tam znajdziesz się nie spodziewasz! Moim zdaniem jest to miejsce, które musisz odwiedzić będąc w Krakowie!

Po smacznym deserze czas na dalsze oględziny rynku. Pstrokate wystawy sklepowe jednych przyciągają, innych przyprawiają o ból głowy, jednak niech Cię to nie przeraża! Idź w stronę słynnego Kościoła Mariackiego (o tym dlaczego jest taki znany zaraz Ci powiem..). Na przeciw niego są Sukiennice. Sukiennice to zabytkowy budynek, w którym znajdziesz kolejne.. stragany! Właśnie Sukiennice znajdują się na ulicy Rynek Główny 1, gdzie również mają znajdować się podziemia rynku.
I znajdują od strony kościoła. Z boku budynku szklane drzwi przez które widać schody i drzwi z windy. To właśnie tutaj warto wstąpić.

W 2005 roku archeolodzy zaczęli prace nadające historię Krakowa. Prace te trwały aż 5 lat! Właśnie dzięki temu schodząc do podziemi możemy cofnąć się o około 1000 lat.. i poznać historię tego miasta!

Podziemia to nic innego jak muzealna trasa turystyczna, jednak została tak ciekawie stworzona, że nie sposób o niej zapomnieć!
Na zwiedzenie całego muzeum, ale tak porządnie potrzeba kilka godzin! Mimo niewielkiego terenu jest tu ogrom informacji związanych z historią zapisanych w księgach elektronicznych, jak i pokazanych na filmach. Co więcej trasa w większości wiedzie drogą mimo, że podziemną to na wysokości! Zdecydowanie większość trasy to chodzenie po szkle. Czasami można się nieźle wystarczyć.
W muzeum znajduje się również sala interaktywna dla dzieci, gdzie również w przystępny sposób mogą poznać historię miasta.

Wszystkie aktualności wraz z godzinami otwarcia i cennikiem znajdziesz tutaj 👉 klik.

Niewątpliwie jest to drugi punkt listy must go atrakcji Krakowa na jednodniowy wypad.

Przejdźmy już może do Kościoła, bo na dziś to ostatni punkt wycieczki. 🙂

Na Placu Mariackim 5 znajduje się Kościół Mariacki, znaczy się dokładnie Bazylika archiprezbiterialna - wiem, trudne słowo - pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sławę zyskał, gdyż jest jedną z największych i najważniejszych Kościołów nie tylko diecezji Krakowskiej, ale również kraju. Jego fundatorami byli: Kazimierz III Wielki oraz Mikołaj Wierzynek. Szacuje się, że budowany był między XIII-XV wiekiem, poświęcony został ok. 1320 roku. Poza tym kościół posiada dzieło Jana Matejki i słynny Ołtarz Wita Stwosza.
Jeśli ktoś lubi budowle w stylu gotyckim nie może ominąć tego kościoła. 

Kościół znajduje się również na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca.

Jest to atrakcja, którą warto wpisać na listę nawet jeśli jest się osobą innego wyzwania. Dlaczego? Dzieła proszą się o zobaczenie, serio!


Są osoby, które uważają Planty Krakowskie jako atrakcję - ja do nich na pewno się nie zaliczam, jednak jeśli dobrze zagospodarujesz czas to piknik tam będzie strzałem w dziesiątkę! (Uważaj tylko na psie miny.. nie każdy dba o urok tego miejsca!)


Więc jak, zwiedzisz ze mną główne atrakcje Krakowa w jeden dzień? 😉

Komentarze

  1. Kraków jest piękny i muszę jeszcze raz pojechać do tego miasta :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak, to prawda! Ma w sobie to coś, co przyciąga znów i znów.. 🙂 ❤️

      Usuń

Prześlij komentarz

Jeśli widziałeś post daj mi znać.
Jeśli spodobał Ci się wpis podaj go dalej!
Za każdy komentarz i udostępnienie bardzo dziękuję <3.

Popularne posty z tego bloga

Stones on Travel, czyli świat nie taki straszny.. Poznaj Arka i Olę!

Podróż z przedszkolakiem - wszystko co warto wiedzieć. (DEKALOG RODZICA)

#trenerzywieniaradzi jabłka.