Umiejętne planowanie - lepsze życie. W czym pomogą Ci plany?


Tydzień temu zaczęło się #wyzwaniewrzesnia19, pamiętasz?

Za zadanie dałam planowanie kolejnego dnia i sumienne wypełnianie planu. 🙂 Chodziło o to, by nauczyć się robienia tego co trzeba bez przerywników takich jak na przykład Facebook. Sama złapałam się na tym, że zaczynałam coś i jeb przerwa na fajeczkę, a skoro palę to od razu można zagrać.. i tak potrafiłam dwie godziny rano zmarnować na grze i kurzeniu, przypłacając później kończeniem pracy nie raz i na drugi dzień rano. A kolejnego dnia co? Oczywiście POWTÓRKA Z ROZGRYWKI! 🤦‍♀️ Poza tym o wielu rzeczach nie pamiętałam, umykało mi wiele, czasem na prawdę ważnych spotkań czy projektów.
Wiem, że nie jestem w tym sama. Wiele osób przyznaje się do tego, że zdaje sobie sprawę z faktu ile czasu marnuje w sieci. Jak mało produktywnymi osobami są przez to.
Wiele też ludzi zapomina o tym co mają zrobić, nie potrafią znaleźć czasu (nie raz latami!) na spotkanie ze znajomymi.
Już rozumiesz dlaczego tak ważne jest, by planować sobie czas?

Tylko, kurde jak to robić? 🤔
Sama jestem w trakcie szukania złotego środka, na prawdę. Nadal łapię się na tym, że marnuję czas, jednak po ostatnim tygodniu znacznie mniej. Zauważyłam, że moim podstawowym błędem ostatniego tygodnia było planowanie ponad siły! Wiedząc ile czasu zajmuje mi jazda do Katowic autobusami, ile mogę spędzić w kolejce do rejestracji ja planowałam dodatkowo odwiedzić jeszcze dwie inne przychodnie po powrocie do Zabrza.. Problem w tym, że po prostu czasowo nie szło się wyrobić, mam w końcu tylko 7h na takie jazdy, poza tym do specjalisty po 12 już ciężko się zapisać zazwyczaj. 🤦‍♀️ Kolejna sprawa to na przykład napisanie posta, skończenie pralki, poszycie ubrań i przeczytanie chociaż stronę książki dla mnie. Umówmy się, w godzinach 8-15 jestem sama, znaczy się z Hanią. Jadąc gdzieś coś załatwić muszę dodatkowo wyrobić się w czasie i koło tej 15, a najlepiej przed wrócić do przedszkola. Gdy przychodzimy jest czas na chwilę z przekąską, czyli muszę na szybko naszykować podwieczorek, zazwyczaj też trzeba dorobić herbaty. Po zjedzeniu trzeba przysiąść do ćwiczeń logopedycznych, a następnie zrobić obiado-kolację, tak, by między 18, a 19 podać ciepły posiłek, wykąpać ich i zagonić starszych do siebie. W między czasie, gdy Hania usypia, a starsi w piżamach się bawią ja muszę zamieść i zazwyczaj po raz drugi umyć podłogę oraz ogarnąć pokój tak, by nic nie było rozwalone. Książka przed spaniem (a nieraz dużo więcej!) to obowiązkowy punkt dnia! Gdy Ci usypiają trzeba ogarnąć u nich to czego sami nie zrobią, poprawić po nich umytą podłogę i ogarnąć kuchnię. W międzyczasie wraca Pan Tata, a więc i tutaj czas ucieka, bo chcemy porozmawiać, dowiedzieć się jak, komu dzień minął.. Nim się obejrzę jest koło 22, nie raz i później, a co z rzeczami, których nie zdążyłam zrobić?! No właśnie.. Dlatego od dziś planuję mniej rzeczy nieobowiązkowych. Zawsze mogę zrobić coś "nad plan", gdy zostanie nadmiar czasu, ale już tego nie planuję. Nie zapisuję i koniec. W końcu dojdę do perfekcji.

Umiejętność planowania pracy, wyjść, spotkań pomaga nie tylko w niezapominaniu, ale również w produktywności. Wykonanie planu jak najszybciej pozwala nam na wygospodarowanie czasu dla siebie i bliskich. A to jest bardzo ważne. Daje również poczucie władzy nad obowiązkiem i czasem, a co za tym idzie czujemy się bezpiecznie, znów bezpieczeństwo daje nam komfort psychiczny. Rozpisanie tego, co trzeba zrobić w najbliższym roku (duże projekty, uroczystości, wakacje, wizyty u lekarzy) pozwala na lepsze rozplanowanie tego co musimy i chcemy zrobić w danym miesiącu, a to znów daje ogląd na konkretny tydzień. Tydzień zostaje już tylko rozplanować w dniach, tak, by się nie przemęczać, a wykonać wszystko na czas. Dzięki temu jesteśmy zorganizowani, bardziej skupieni na tym co robimy i co się dzieje wokół nas. Natomiast to już jest ogromnym krokiem do sukcesu, a także do tego w jaki sposób postrzegają nas inni, bo nie ukrywajmy zależy nam na opinii innych, nawet jeśli się tego wypieramy.


A teraz powiedz mi..
Wzięłaś udział w wyzwaniu? Jeśli nie - nadal możesz dołączyć! Bardzo serdecznie Cię zapraszam, znajdziemy się pod #wyzwaniewrzesnia19 #akcjamotywacja oraz #zmiensienalepsze na Facebooku oraz Instagramie. 🙂

Komentarze