Tutaj piasku nie brakuje! Śląska Pustynia Błędowska - pomysł na udany dzień.Na początku pragnę sprostować plotkę krążącą po internecie - Pustynia Błędowska znajduje się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, jest pod patronatem Małopolski, jednakże leży ona na Śląsku! I jedynie graniczy z Małopolską.
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ błędy trzeba prostować, nie powielać.. 💁

Legenda głosi, że diabeł chciał zasypać kopalnie srebra i ołowiu, więc rozsypał na tamtym terenie piasek, jednakże prawda jest taka, że pustynia powstała na skutek niszczycielskich rąk człowieka. Wycinka drzew z tego obszaru spowodowała w tym miejscu zmianę mikroklimatu, przez co powstała największa w Europie pustynia, a dokładniej obszar lotnych piasków.
Jest to około 33m2 ciszy, piasku i dobrej zabawy!

Uwierz mi, że dzieci znajdą tutaj raj na ziemi. Wystarczy, że pozwolisz działać ich wyobraźni, od biedy zabierzesz ze sobą łopatki i wiaderka. 😉

Wózek do spaceru po pustyni nie zda się, jeżeli nie masz dużych, nieobrotowych kół,  a nawet takim musisz mieć dużo siły, aby go upchać. W chłodniejszy dzień warto mieć czapkę lub opaskę, wieje mocny wiatr i nie trudno o zapalenie ucha.

Na "Polskiej Saharze" są 3 punkty widokowe zaraz obok niepłatne parkingi. Z Róży Wiatrów widać zamek Ogrodzieniec, niedaleko stąd jest również zalew wodny z plażą Chechło-Nakło oraz Pogoria.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Podróż z przedszkolakiem - wszystko co warto wiedzieć. (DEKALOG RODZICA)

#trenerzywieniaradzi jabłka.

Gdy woła zew przygody.