Rozwój dziecka 6-12 miesiąc życia.Dziś nie zasypię Cię zdjęciami i screenami na temat rozwoju niemowląt czy moich dzieci. Dziś po kolei napiszę Ci osiągnięcia maluchów, co książkowo powinny potrafić. Nie będę pisać miesiącami jak wcześniej i porównywać. Wiesz dlaczego? Bo teraz nie jest powiedziane kiedy Twoje maleństwo zacznie. To się dzieje jedno po drugim. Jak mrugnięcie okiem. Raz dwa!
Powiem Ci tak.
Moja Zuzka miała dużą przerwę między siadaniem, a chodzeniem, bo pominęła raczkowanie. Tak serio to długo nie umiała raczkować.. Grubo po roku się nauczyła!
Mój Jaś natomiast nie miał ochoty pomijać niczego co sobie chwalę, bo nie musiałam prowadzać go za rączki i oszczędziło mi to dużego obciążenia na kręgosłup.

To co, zaczynamy?

Wiesz już jak wygląda rozwój 5cio miesięcznego malucha i wcześniejszych jego miesięcy, jeśli nie to na koniec postu podlinkuję Ci każdy post z osobna.
Maluch od 6 miesiąca życia zaczyna przewracać się z pleców na brzuch i spowrotem z brzucha na plecy. Dzięki temu bardzo szybko zaczyna się przemieszczać po mieszkaniu po prostu się turlając. Zaraz po tym, gdy nauczy się turlać zaczyna się czołgać bardzo często wokół własnej osi i do tyłu. Nawet się nie obejrzysz jak zacznie przybierać pozycję do raczkowania i siadać samodzielnie. Potem już z górki (albo właśnie pod górkę, bo potrzeba więcej uwagi!😱) zaczyna raczkować powoli dzięki czemu odkrywa nowe horyzonty. Zaczyna klękać, a chwilę później stawać! Stawanie z początku jest bardzo niepewne. Ale zaraz po nim nadchodzi przemieszczanie się przy łóżku, meblach, aż w końcu dochodzi do tego, że maluch zaczyna się puszczać. Z początku na małe odległości, później na coraz większe.. I tak właśnie zdobywa piękną, nową umiejętność, a mianowicie chodzenie na nogach! Teraz dopiero to jest frajda! Więcej widać, więcej można.. 😅

Emocjonalnie około 8 miesiąca dziecko zaczyna w końcu odczuwać ogromną więź z matką. Ok. Nie tylko z mamą, jednak największy płacz jest przy wychodzeniu mamy z domu / pokoju. Często też jest już nieufne wobec obcych. To dobry, choć bardzo męczący znak, bo wie już i zna dokładnie swoich bliskich.


Dziecko zaczyna również w tym czasie poznawać nowe smaki. Zaczyna od jedzenia papki, przez siekane potrawy do normalnego stałego jedzenia.
Pamiętać trzeba, że dziecku w tym czasie wychodzą ząbki.

Pierwszy miesiąc.
Drugi miesiąc.
Trzeci, czwarty i piąty miesiąc.

Na zdjęciu Jaś w wieku 6 i 12 miesięcy 💕💕💕

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Podróż z przedszkolakiem - wszystko co warto wiedzieć. (DEKALOG RODZICA)

#trenerzywieniaradzi jabłka.

Gdy woła zew przygody.