Jak sobie radzę z małą buntowniczką.

A właściwie..
JAK SOBIE Z NIĄ NIE RADZĘ!
👉 robienie "ty-ty!" nie działa
👉 podniesiony, stanowczy ton, a nawet krzyk nie działa
👉 rozmowa też sama w sobie nie zawsze działa.
Więc co? STANOWCZOŚĆ. KONSEKWENTNOŚĆ. NAUKA PRZEZ ZABAWĘ. SYSTEM KAR poniekąd również. I jeszcze trzy bardzo ważne rzeczy: ZBILANSOWANA DIETA, WYPOCZYNEK I WYCISZENIE.
Oh zapomniałabym.. ROZMOWA!!! Mimo wszystko.

Dwulatek ma prawo nie rozumieć swoich uczuć, ale zna już swoje upodobania, wie co lubi, co mu się podoba, a nawet co mu smakuje. Dlatego wybierając się na zakupy zwracam uwagę na to co moja Zuzia lubi; skoro lubi zwierzęta, księżniczki (optymalnie), myszkę Minnie czy świnkę Peppe to wiadomo, że nie kupię jej koszulki z kaczką Daisy lub bukietem kwiatów. Owszem takowe ubrania też ma, ale z własnego wyboru, dlatego też najczęściej wybieramy się razem na zakupy =). Widząc, że lubi bawić się w getrach nie zmuszam jej do przebywania w dresach. Daję jej wybór dzięki czemu unikam połowy konfliktów, które mają mamy innych dzieciaków.

Stanowczość, konsekwentność i system kar, a skoro kar to również i nagród - jeśli mówię, że za dzielność kupimy soczek i jajo to, gdy jest dzielna dostaje je, natomiast, gdy mówię, że po zakupach jeśli będzie grzeczna pójdziemy na lody, a odstawi swój koncert - lodów nie ma. Nie tylko ich nie kupuję, ale również tłumaczę dlaczego i nie ma zmiłuj w decyzji.


Nauka przez zabawę i wyciszenie idą w parze! Zdrowe dziecko musi się wyszaleć. Wyszaleć, wybiegać i wybrudzić. Aby dobrze się rozwijać oraz poznawać siebie, swoje otoczenie i świat musi działać wszystkimi zmysłami. Dlatego ruch jest wszystkim dzieciom tak bardzo potrzebny. Jednak po tańcach, hulańcach czy biegach jest czas na wyciszenie. Dziecko powinno się wynudzić w swoim kącie - samo. Tak samo jak uczyć się z nami układając puzzle, rysując, czytając książki, a nawet pomagając w codziennych pracach domowych.

Zbilansowana dieta i wypoczynek, a dokładnie zdrowe odżywianie i odpowiednia ilość snu - to wszystko pomaga dzieciom. 

Spełniając te proste i dla zdecydowanej większości naturalne zachowania unikamy wielu nieporozumień, a co za tym idzie tak zwanych buntów ;). 

"Bierz odpowiedzialność za to, co robisz i mówisz."

A powiedz mi jakie Ty masz sposoby na wyciszenie siebie i dziecka ? Im więcej pomysłów tym lepiej! 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Podróż z przedszkolakiem - wszystko co warto wiedzieć. (DEKALOG RODZICA)

#trenerzywieniaradzi jabłka.

Gdy woła zew przygody.