Zuzia u psychologa. Tego nie powie Ci rzaden lekarz!

Jako, że Zuzia niedawno skończyła dwa latka w ramach bilansu tak jak do okulisty i dentysty wybrałam się z nią również do dziecięcego psychologa, aby zobaczyć jak tam juniorka mi się rozwija. Przed nami jeszcze kilka spotkań jednak najważniejsze zapoznawcze odbyło się jakiś czas temu.
To co zobaczyłam nie zdziwiło mnie wcale. Najpierw wywiad, choroby, leczenie ich, szpitale, szczepienia. Potem pytanie o zachowanie Zuzi, jej umiejętności, ulubione zabawy. Na koniec pytanie dlaczego przyszłam, co mnie martwi.

Generalnie prócz mowy, którą uważałam i nadal uważam za zerową  cały czas myślałam, że moje dziecko jest mądre, zdolne i  niestety nadpobudliwe. Okazało się, że wcale nie ma ADHD jak się martwiłam, a po prostu ma większą potrzebę ruchu (wcale mnie to nie dziwi, bo lubi sobie pojeść :D). Potrafi bardzo dużo, a nawet więcej.

Jak pomóc dziecku się rozwijać? To proste - zabawa! Ale nie tylko. Dziecko musi mieć czas na nudę. Gdy się zaczyna nudzić, poznaje siebie. Szuka sobie zajęcia i na prawdę dopiero w tym momencie zauważa swoje pierwsze hobby (na przykład układanie klocków, puzzli, czytanie czy udawanie występów na scenie ;)).
Rozmową mimo że u nas tylko ona wie o co chodzi 😂.
Czytaniem. Bajki, historyjki, wierszyki. Również opowiadanie własnych historyjek bądź tego co widzimy na obrazku.

I przede wszystkim to z czym również i ja walczę - obowiązki domowe oczywiście adekwatne do wieku. Kilkadziesiąt lat temu we Francji (matko boska bij mnie laciem nie pamiętam roku ani osoby!) pewien człowiek, którego nazwiska nie pamiętam utworzył taką mini ściągę dla rodziców, aby przypadkiem nie zapomnieli, że dzieciom nie przypada tylko zabawa ;)

A oto to co i córeczka i mamusia lubią najbardziej ;)A to ciekawe...
... Czy wiesz, że bezdechy niemowlęce mogą mieć wpływ na późniejszy rozwój? Przede wszystkim mogą zawiesić aparat mowy przez co dziecko zaczyna mówić późno i bardzo nie wyraźnie. Jeśli występowały bezdechy warto po drugich urodzinach udać się do logopedy jeżeli dziecko nic nie mówi, mówi bardzo nie wyraźnie bądź nie mówi pojedyńczych słów, a używa tylko swoich bądź dźwiękonaśladownictwa.

Komentarze